Не можу отримати оргазм. Я фригідна?
Фригідними називають жінок, які не мають сильного сексуального бажання, не бажають конкретного чоловіка, ухиляються від сексу з партнером, та навіть феміністок, які не погоджуються виконувати традиційні гендерні ролі. Що ж насправді стоїть за словом “фригідність”? Такий діагноз дійсно існує чи це пережитки патріархату?
Що таке фригідність?
У 1920-х термін “фригідність” можна було почути на кожному кроці. Сто років потому він уже, на щастя, не використовується: його давно поховали як клінічний діагноз, замінивши толерантнішим і чіткіше сформульованим поняттям гіпоактивного розладу сексуального бажання. Це означає відсутність сексуального потягу, бажання або задоволення від сексу з невідомих причин.
Гіпоактивний розлад сексуального бажання не варто плутати з асексуальністю. Щоб відрізнити їх, користуємося старим-добрим правилом: якщо вам та оточенню це не заважає, це не розлад. Асексуальність не має зв’язку з жодним сексуальним розладом — це свідоме небажання людини сексу, незалежно від наявності або відсутності збудження. Тому якщо ти не відчуваєш збудження, не хочеш сексу і тобі так жити комфортно — це ок, ми щасливі за тебе! :)
Коли відсутність бажання є проблемою?
На щастя, на противагу культурним стереотипам, загальноприйнятий посібник з психологічних розладів дає чітко визначені симптоми гіпоактивного розладу сексуального бажання, який ми звикли називати фригідністю. Отож варто бити на сполох, якщо ти:
- майже/взагалі не цікавишся сексуальними діями;
- майже/взагалі не маєш сексуальних фантазій та думок про секс;
- майже/взагалі не ініціюєш секс та не відповідаєш на ініціативу з боку партнера;
- майже/взагалі не відчуваєш задоволення у 75—100% сексуальних дій;
- майже/взагалі не цікавишся зовнішніми або внутрішніми еротичними стимулами (тебе не заводить ні якийсь еротичний досвід, ні навіть прилив крові до геніталій);
- майже/взагалі не маєш приємних генітальних та позагенітальних відчуттів у 75—100% сексуальних дій.
Для того, щоб поставити діагноз, потрібно мати принаймні три симптоми, які помітні тривалий час та заважають пацієнту нормально жити. Та перш ніж записувати себе в ряди фригідних, подумай, чи не впливає на твоє бажання якийсь інший фактор.
Я не хочу сексу. Зі мною щось не так?
Не треба одразу діагностувати в себе розлад сексуального бажання! Концепція фригідності зіграла із самою ідеєю сексуального потягу злий жарт: замість того, щоб допомагати тим, хто дійсно має проблеми в сексуальній сфері, цей термін зробив ненормальними всіх, хто час від часу не хоче свого партнера чи не лізе на стінку без сексу.
Насправді ж у сексі набагато більше нормальних речей, аніж патологій. Не отримувати оргазму під час кожного сексу для жінки — це (на жаль) норма. Не фанатіти від ідеї разом подивитися порно або не збуджуватися від цього — це теж ок. І навіть не хотіти свого партнера так само сильно, як і на початку стосунків — це жизка, а не сигнал про небезпеку. Додай до цього низку інших факторів (стрес, втому від роботи чи навчання, недосипання чи новий сезон улюбленого серіалу), і стає реально дивно, що нам узагалі хочеться займатися сексом :)
Як підвищити сексуальне бажання?
Гарні новини: “хакнути” своє сексуальне бажання можна. Наприклад, жіночий оргазм відбувається насамперед у мозку. Тому саме з ним потрібно попрацювати, щоб підвищити своє сексуальне бажання.
Емілі Нагоскі, авторка бестселеру “Як хоче жінка”, рекомендує почати з простого — скласти список того, що тебе збуджує і що вбиває бажання. Стимулювати його можуть слова партнера, задоволеність власним тілом, відсутність поспіху чи нове місце. Заважати — ревнощі, втома, пізній час доби, кволість партнера чи навіть запах у кімнаті. Поступово знищуй те, що стає на заваді твоєму збудженню — купи свічки, щоб змінити освітлення, навчись любити своє тіло, щоб не думати про вигляд свого животика під час сексу, і обов’язково розмовляй з партнером. Разом попрацюйте над тим, щоб додати у своє інтимне життя максимум того, що тебе збуджує: спробуйте нові позиції та техніки, додайте іграшки чи лубриканти, зробіть це в новому місці.
Але не тисни на себе, адже думки про те, що ти маєш хотіти сексу, лише приглушать твоє бажання ним займатися. Комунікація з партнером і прийняття себе — два важливі кити збудження дівчини. Тож трохи практики — і збудження вже навряд покине твоє сексуальне життя.
Якщо ж тобі й без сексу нормально живеться, це теж ок! Ми всі різні, а ідеї про “фригідність” чи, навпаки, “німфоманію” суспільство переважно використовує, щоб стримувати жіночу сексуальність. А ми не хочемо, щоб ти стримувала себе! Тому слухай своє тіло та довіряй його потребам, і все інше теж буде класно! :)
Авторка тексту: Юлія Ігнатуха
Автор іллюстрації: Євген Якшин