Пропустити навігацію

Покажи мені свою довідку. Як наважитися на розмову про сексуальне здоров’я і не згоріти від сорому

Розповідаємо як говорити про безпеку у різних стосунках та робити це дбайливо.

Почати говорити про секс-здоров'я може бути складно: нам незручно згадувати про довідки, питати про тестування та розпитувати про секс-історію з минулими партнерами. Проте від цього залежить наше здоров'я, тож займатись сексом набагато спокійніше і приємніше, коли є впевненість у тому, що він безпечний.

Разом з секс-терапевткою Лізою Мороз, розповідаємо як зважитися на розмову про секс-здоров'я та зробити перший крок до діалогу.

Для початку. Як налаштуватися

Особливо якщо я буду говорити про це вперше?

Розмова про сексуальне здоров'я — це обмін інформацією про сексуальне здоров'я з людиною, з якою ви плануєте зайнятися сексом.

Починаючи розмову про секс-здоров‘я передусім‭ ви піклуєтесь про свою безпеку. Також ви транслюєте довіру і те, що довіряти можна вам, чим підтримуєте людину поруч та полегшуєте комунікацію для неї. Можливо, така практика — не те, до чого ми звикли та чого нас навчають, тож, буває, що робити це ніяково.

Всі ми без включення соромимося говорити на теми, де відчуваємо вразливість. До того ж не всі можуть говорити про секс вільно, а обговорювати бажання, обмеження і сумніви бентежно всім.

Аби почати розмову було легше, спробуйте сказати про те, що зараз відчуваєте і те, заради чого необхідно поговорити. Також ви можете попросити про підтримку людину, з якою зараз спілкуєтеся та проговорити яка саме підтримка вам підходить, аби відчувати себе безпечніше.

Наприклад: "Слухай, мені зараз максимально ніяково підіймати цю тему, але для мене це дуже важливо, бо розмова про безпеку нашого здоров’я. Мене б підтримало, аби під час розмови ти тримала/тримав мене за руку".

Як і коли почати розмову?

Розмовляти про тестування та довідки краще на початку розвитку романтичних або сексуальних стосунків та, особливо, при зустрічі, яка потенційно може перетворитися в секс "на одну ніч".

Важливо провести таку розмову у спокійній і приватній атмосфері, аби ви відчували себе безпечно, та завірити партнера чи партнерку про те, що ви поважаєте їхню конфіденційність.

Про що саме питати в контексті секс-здоров’я та безпеки перед сексом:

чи проходили вони перевірку сексуального здоров'я і як давно це було

чи завжди вони використовують презерватив або інші засоби захисту

чи були або є зараз у них ІПСШ та чи лікувалися/ лікуються вони

що їм подобається у сексі, а що ні та на яку саме секс-практику ви даєте одне одному активну згоду – це може означати встановлення меж та впевненість в тому, що вам обом є комфортним те, що ви збираєтеся робити.

А як питати?

Спробуйте підійти до розмови про здоров’я, як до піклування до себе та людини поруч і корисного для обох сторін обміну інформацією для обох сторін: спочатку чесно розказавши про себе та те, що ви знаєте про свій власний стан секс-здоров’я. Так людина поруч відчує вашу довіру і їй буде легше довіритись вам.

На жаль, не існує універсальних шаблонів для будь-якого варіанту розмови. Нижче ми зібрали кілька рекомендаційних варіантів для натхнення і початку.

Перед сексом із потенційними партнеркою чи партнером, з якою чи яким ви знаходитесь у романтичних стосунках: "Мені здається, що я готова/готовий до сексу з тобою, тому, якщо ти відчуваєш те саме—може, прийшов час поговорити про нашу безпеку та секс-здоров’я? Хочеш я розповім як у мене справ з усілякими довідками, а потім ти розкажеш про себе? Ти зазвичай перевіряєшся перед першим сексом?"

При разовому сексі: "Я хочу, щоб тобі було комфортно і безпечно зі мною і я намагаюся стежити за секс-здоров'ям—давай оберігатися, щоб нам обом було комфортно і безпечно?"

У сталій парі: "Слухай, я прочитала/прочитав ось таку статтю про секс-здоров'я на "Вперше" і зрозуміла/зрозумів що я давно не чекала свій стан і що ми не обговорювали це з тобою. Як ти дивишся на те, аби поговорити і, можливо, ти хочеш сходити перевіритися разом?"

Доречі, запропонувати пройти тестування на стандартний набір ІПСШ — це прикольна ідея для побачення і кльовий експіріенс. Здали кров і сечу, а потім попили кави з круасаном :)

"Краще робити це на самому початку стосунків, але якщо вже так вийшло, що в пориві пристрасті, ви вже кілька місяців не вилазите з ліжка, то в якийсь момент прокиньтеся, будь ласка, і сходіть в лабораторію.", — радить секс-терапевка Ліза Мороз.

Чому деякі люди можуть ображатися на розмову про секс-здоров'я?

Або на прохання про використання презервативу

Коло теми ІПСШ вирує чимало чуток, що у багатьох викликає страх, а коли нам страшно — ми захищаємося. Ось і виходить що людина починає перекладати відповідальність і говорити не найприємніші штуки. Наприклад, питання на кшталт: "А що ти мені не довіряєш?".

Тут дуже важливо чесно сказати про почуття, які в вас викликає така відповідь на ваше питання, наприклад: "Я відчуваю себе небезпечно, від того, що маю аргументувати тобі чому мені важливе наше здоров'я і мені сумно від звинувачення в недовірі. Для мене важливо знати про стан мого здоров'я, якщо тобі ок – давай сходимо разом в клініку і протестуємось? Це допоможе мені відчувати себе у безпеці".

Якщо на подібне пояснення людина все ще продовжує наполягати на своєму—можливо, це привід подумати про те, а чи одним шляхом вам із ним/ нею?


На цьому у нас все! Сподіваємось, наші поради будуть вам в пригоді та допоможуть вам займатися сексом безпечно та кайфувати від цього!

З часом розмова про ІПСШ стануть сприйматись набагато легше, а допоки, лупаймо цю скалу разом і пам’ятайте—все стає легше з достатньою кількістю практики i знань. Тож, аби зняти власну стигму з секс-розмов балакайте про це з близькими вам людьми, слухайте подкасти, читайте (або пишіть :) статті про це.

Авторка статті: Вікторія Гуйвік

Консультації та експертні коментарі під час написання матеріалу: Ліза Мороз, секс-терапевтка

Авторка ілюстрації: Mariana Mikitiuk


Джерела:

«How to talk about sexual health with a partner»/ReachOut.com

«How to talk to a partner about sexual health»/Kids Help Phone

Потрібна порада?

Тут ти можеш анонімно поставити нам питання, запропонувати тему для статті чи попросити особистої поради, що стосується сексу, здоров’я чи стосунків. Ми, або наші кваліфіковані експерти, відповімо тобі на імейл.

Я згоден(а), щоб моє питання з’явилося у розділі «Поради».