Покажи мені свою довідку. Як наважитися на розмову про сексуальне здоров’я і не згоріти від сорому
Почати говорити про секс-здоров'я може бути складно: нам незручно згадувати про довідки, питати про тестування та розпитувати про секс-історію з минулими партнерами. Проте від цього залежить наше здоров'я, тож займатись сексом набагато спокійніше і приємніше, коли є впевненість у тому, що він безпечний.
Разом з секс-терапевткою Лізою Мороз, розповідаємо як зважитися на розмову про секс-здоров'я та зробити перший крок до діалогу.
Для початку. Як налаштуватися
Особливо якщо я буду говорити про це вперше?
Розмова про сексуальне здоров'я — це обмін інформацією про сексуальне здоров'я з людиною, з якою ви плануєте зайнятися сексом.
Починаючи розмову про секс-здоров‘я передусім ви піклуєтесь про свою безпеку. Також ви транслюєте довіру і те, що довіряти можна вам, чим підтримуєте людину поруч та полегшуєте комунікацію для неї. Можливо, така практика — не те, до чого ми звикли та чого нас навчають, тож, буває, що робити це ніяково.
Всі ми без включення соромимося говорити на теми, де відчуваємо вразливість. До того ж не всі можуть говорити про секс вільно, а обговорювати бажання, обмеження і сумніви бентежно всім.
Аби почати розмову було легше, спробуйте сказати про те, що зараз відчуваєте і те, заради чого необхідно поговорити. Також ви можете попросити про підтримку людину, з якою зараз спілкуєтеся та проговорити яка саме підтримка вам підходить, аби відчувати себе безпечніше.
Наприклад: "Слухай, мені зараз максимально ніяково підіймати цю тему, але для мене це дуже важливо, бо розмова про безпеку нашого здоров’я. Мене б підтримало, аби під час розмови ти тримала/тримав мене за руку".
Як і коли почати розмову?
Розмовляти про тестування та довідки краще на початку розвитку романтичних або сексуальних стосунків та, особливо, при зустрічі, яка потенційно може перетворитися в секс "на одну ніч".
Важливо провести таку розмову у спокійній і приватній атмосфері, аби ви відчували себе безпечно, та завірити партнера чи партнерку про те, що ви поважаєте їхню конфіденційність.
Про що саме питати в контексті секс-здоров’я та безпеки перед сексом:
— чи проходили вони перевірку сексуального здоров'я і як давно це було
— чи завжди вони використовують презерватив або інші засоби захисту
— чи були або є зараз у них ІПСШ та чи лікувалися/ лікуються вони
— що їм подобається у сексі, а що ні та на яку саме секс-практику ви даєте одне одному активну згоду – це може означати встановлення меж та впевненість в тому, що вам обом є комфортним те, що ви збираєтеся робити.
А як питати?
Спробуйте підійти до розмови про здоров’я, як до піклування до себе та людини поруч і корисного для обох сторін обміну інформацією для обох сторін: спочатку чесно розказавши про себе та те, що ви знаєте про свій власний стан секс-здоров’я. Так людина поруч відчує вашу довіру і їй буде легше довіритись вам.
На жаль, не існує універсальних шаблонів для будь-якого варіанту розмови. Нижче ми зібрали кілька рекомендаційних варіантів для натхнення і початку.
Перед сексом із потенційними партнеркою чи партнером, з якою чи яким ви знаходитесь у романтичних стосунках: "Мені здається, що я готова/готовий до сексу з тобою, тому, якщо ти відчуваєш те саме—може, прийшов час поговорити про нашу безпеку та секс-здоров’я? Хочеш я розповім як у мене справ з усілякими довідками, а потім ти розкажеш про себе? Ти зазвичай перевіряєшся перед першим сексом?"
При разовому сексі: "Я хочу, щоб тобі було комфортно і безпечно зі мною і я намагаюся стежити за секс-здоров'ям—давай оберігатися, щоб нам обом було комфортно і безпечно?"
У сталій парі: "Слухай, я прочитала/прочитав ось таку статтю про секс-здоров'я на "Вперше" і зрозуміла/зрозумів що я давно не чекала свій стан і що ми не обговорювали це з тобою. Як ти дивишся на те, аби поговорити і, можливо, ти хочеш сходити перевіритися разом?"
Доречі, запропонувати пройти тестування на стандартний набір ІПСШ — це прикольна ідея для побачення і кльовий експіріенс. Здали кров і сечу, а потім попили кави з круасаном :)
"Краще робити це на самому початку стосунків, але якщо вже так вийшло, що в пориві пристрасті, ви вже кілька місяців не вилазите з ліжка, то в якийсь момент прокиньтеся, будь ласка, і сходіть в лабораторію.", — радить секс-терапевка Ліза Мороз.
Чому деякі люди можуть ображатися на розмову про секс-здоров'я?
Або на прохання про використання презервативу
Коло теми ІПСШ вирує чимало чуток, що у багатьох викликає страх, а коли нам страшно — ми захищаємося. Ось і виходить що людина починає перекладати відповідальність і говорити не найприємніші штуки. Наприклад, питання на кшталт: "А що ти мені не довіряєш?".
Тут дуже важливо чесно сказати про почуття, які в вас викликає така відповідь на ваше питання, наприклад: "Я відчуваю себе небезпечно, від того, що маю аргументувати тобі чому мені важливе наше здоров'я і мені сумно від звинувачення в недовірі. Для мене важливо знати про стан мого здоров'я, якщо тобі ок – давай сходимо разом в клініку і протестуємось? Це допоможе мені відчувати себе у безпеці".
Якщо на подібне пояснення людина все ще продовжує наполягати на своєму—можливо, це привід подумати про те, а чи одним шляхом вам із ним/ нею?
На цьому у нас все! Сподіваємось, наші поради будуть вам в пригоді та допоможуть вам займатися сексом безпечно та кайфувати від цього!
З часом розмова про ІПСШ стануть сприйматись набагато легше, а допоки, лупаймо цю скалу разом і пам’ятайте—все стає легше з достатньою кількістю практики i знань. Тож, аби зняти власну стигму з секс-розмов балакайте про це з близькими вам людьми, слухайте подкасти, читайте (або пишіть :) статті про це.
Авторка статті: Вікторія Гуйвік
Консультації та експертні коментарі під час написання матеріалу: Ліза Мороз, секс-терапевтка
Авторка ілюстрації: Mariana Mikitiuk
Джерела:
«How to talk about sexual health with a partner»/ReachOut.com
«How to talk to a partner about sexual health»/Kids Help Phone