У мене виявили статеву інфекцію. Як сказати про це партнерці чи партнеру?
Якщо у вас виявили інфекцію, важливо розповісти про це людям, з якими ви займались чи займаєтесь сексом. Разом з секс-терапевткою Лізою Мороз, розповідаємо, як повідомити про це партнерам чи партнеркам та реагувати, якщо ви почуєте подібне від них.
Маю позитивний тест на ІПСШ. Як сказати про це партнерці чи партнеру
Передусім вам нема чого цуратися, все під контролем, бо ви вже обізнані про своє здоров’я і поруч є лікарі, що готові вам допомогти!
Про інфекції, що передаються статевим шляхом важливо знати такі речі.
"Перше. Мати ІПСШ - це не соромно. Ми не соромимося ГРВІ та ковіду, але дуже соромимося хламідіозу. Чому так?! Сором заважає людині швидко звернутися до лікаря. Сором заважає людині розповісти партнеру або партнерам, що у нього ІПСШ, а це небезпечно.
Друге. Суспільство залякує людей: «Якщо ти забув презерватив, тобі хана!», а в школах (у мене так було) показують дуже страшні картинки уражених гонореєю органів. Страх, як і сором, не допомігрозв'язувати проблемупоширення інфекцій. Страх не дорівнює просвіта. Це навпаки табуювання.", — каже Ліза Мороз.
Якщо у вас діагностують певну ІПСШ — це не значить, що вам не можна займатися сексом, але це означає, що вам потрібно буде дотримуватися певних обмежень.
Дізнайтесь в лікаря які саме обмеження будуть у вас та спитайте про те, чи є в вас можливість займатись сексом не передаючи інфекцію. Розпитайте про симптоми та варіанти лікування.
Коли ви відчуєте що в вас є достатньо інфи про інфекцію, яку ви маєте — важливо наважитись розказати про це сталій партнерці чи партнеру, а також людям, з якими у вас був секс після останнього негативного тестування.
Також важливо заохотити їх пройти тестування, навіть якщо у них немає ніяких симптомів.
Зробіть це комфортним для вас способом: краще зустрітись удвох у приватній атмосфері. Якщо це неможливо чи ви відчуваєте це небезпечним, спробуйте написати текстове повідомлення, але зробіть це так, аби його точно побачила лише та людина, який адресоване повідомлення.
У розмові з людиною, з секс з якою у вас уже був, може звучати так:
"Мені важливо поділитись з тобою новиною, яку я дізналась/дізнався про своє здоров’я, бо вона може бути і про тебе також. Я перевіряла/перевіряв своє секс-здоров’я і дізналась/дізнався, що в мене ось така інфекція. Ось що я про неї знаю: (місце для інфи від ваших лікарів). Будь ласка, протестуйся та, в разі чого, повідом своїх сексуальних партнерок чи партнерів. Якщо тобі страшно, хочеш я сходжу з тобою до лікаря?"
У розмові з новою партнеркою чи партнером:
"Слухай, мені ніяково про це говорити, але мені важливо бути чесною/ чесним і не нашкодити тобі. У мене зараз є ось така інфекція, я в процесі лікування, але вона поки зі мною. Якщо ми захочемо займатися сексом, нам треба бути враховувати, що в мене є деякі медичні обмеження, аби нам обом було безпечно".
Мені розповіли про ІПСШ, як реагувати?
Насамперед пам’ятай, що головне — не засуджувати людину та ставитись до неї з позиції підтримки. Поважайте те, що ваш партнер чи партнерка відкриті з вами, і не змушуйте їх відчувати себе погано через минулий досвід.
Озвучте, що знаєте, що різні ІПСШ трапляються з купою людей протягом життя і що це не є нормальним, але може статися будь з ким, подякуйте за довіру, бо людина поруч говорить з вами з уразливої позиції. Будьте уважні та чесні в цій розмові, аби допомогти їй відчувати себе комфортно.
Дуже важливо: як найскоріше пройди тестування, навіть якщо у тебе немає ніяких симптомів!
Де можна протестуватися на ІПСШ:
- AHF Ukraine лінк на сайт
- 100% життя, лінк на сайт
- Клініки, дружні для молоді у вашому місті (спеціалізовані підрозділи, які надають медичні послуги молоді, а також інформують та консультують, зокрема з питань профілактики ВІЛ та інфекцій, які передаються статевим шляхом): перелік адрес по містах України
Гарячі лінії:
- Загальнонаціональна Гаряча лінія з питань ВІЛ/СНІД та туберкульозу
Психологи консультують цілодобово, без перерв, свят та вихідних за телефоном: 0 800 500 451
- Центр громадського здоров'я МОЗ України
Безкоштовна інформаційна лінія з питань громадського здоров’я (ПН–ПТ, 09:00–18:00): 0 800 505 855
Авторка статті: Вікторія Гуйвік
Консультації та експертні коментарі під час написання матеріалу: Ліза Мороз, секс-терапевтка
Авторка ілюстрації: Anfi Sa