Пропустити навігацію

Навіщо нам порно і яка від нього шкода?

Пояснюємо, що таке порно, як і навіщо ми його дивимося

У 2018 році на Pornhub щодня заходило орієнтовно 92 мільйони користувачів. Це приблизно стільки ж людей, скільки живе в Канаді, Польщі та Австралії разом! Лише за 2018 рік було завантажено 115 років порновідео на будь-який смак. Узагалі, щорічні звіти Pornhub просто вражають своєю детальністю. За їхніми даними, Україна входить у 20-ку найактивніших користувачів, а за тривалістю відвідування сайту ми посідаємо четверте місце. За динамікою цифр навіть можна досить точно визначити, коли Україна перейшла на довгоочікуваний 4G.

Коротко кажучи, порно дивляться всі. Але навіщо?

Навіщо ми дивимось порно?

Ми – єдині ссавці, що використовують візуальні стимули для посилення задоволення. Це те, що відрізняє нас від деяких тварин, які також мастурбують. Річ у тому, що мозок не розрізняє збудження від цифрового зображення та від споглядання реальної людини. Разом з тим порноактор(к)и беруть на себе ролі партнерів, які своєю “новизною” викликають яскравішу сексуальну реакцію.

Вибухи гормональних феєрверків під час перегляду порноролика змушують нас почуватись дуже добре. З іншого боку, до впливу порнографії дуже багато справедливих претензій, особливо як до джерела сексуальної освіти.

Дослідження показують, що частий перегляд порно, особливо молодими хлопцями, спричиняє проблеми зі збудженням у реальному житті та ерекцією. На порносайтах картинка швидко змінюється, і після такої кількості “новизни” на відстані одного кліку потім буває важко зосередитись на одній партнерці. Крім того, порнозалежність, як і інші залежності, призводить до потоншення ділянок мозку, що пов’язані з отриманням насолоди.

Чому може навчити порно?

Так, порно розширює знання про секс і допомагає дослідити власні сексуальні бажання.

Приблизно половина дівчат та хлопців випадково чи з цікавості хоч раз переглядали порнографічні відео до 16 років, з них майже четверта частина – у віці 11–12 років. А серед хлопців до 18 ця цифра вже наближається до 100%. Це сильно впливає на формування уявлень про стосунки, задоволення та секс загалом. Ііі… Варто сказати, що порно – дуже поганий вчитель.

Чому?

Проблема 1. Який вигляд має правильне тіло?

Розмір пеніса в порно часто сприймається як середній. Проте в більшості випадків це не так. Актори проходять жорсткий кастинг, щоб отримати роль, і не секрет, що камера завжди візуально додає об’єм та кілька сантиметрів, особливо під час зйомки клоуз-ап. Тому порівняння власних габаритів з екранними легко викликає відчуття неповноцінності. Дослідження показують, що ті, хто не зловживають порно, мають загалом вищу самооцінку та впевненіші в собі. Це стосується і жінок, і чоловіків.

Проблема 2. Яким має бути справжній секс?

Найчастіше в порно жінка є об’єктом задоволення та готова до будь-якого типу сексуального зв’язку, а чоловік може робити з нею все, що забажає, без будь-яких розмов. Очікування, що всі дівчата поводитимуться як порноакторки, може закінчитись розчаруванням.

Порно часто ставить далекі від реальних стандарти сексуальної поведінки як для дівчат, так і для хлопців. Глибокий мінет, анальний секс без використання лубриканта чи отримання жінкою оргазму за дві секунди — все це мало стосується реально класного сексу, але трапляється в кожному другому порно.

Ще один шлях до комплексів — шукати в порно норматив часу до еякуляції. Знімальний процес відбувається набагато довше, ніж готове змонтоване відео. Статевий акт постійно переривається для нанесення гриму чи фізичного відновлення. До того ж самі актори розповідають, що протягом багатогодинних зйомок для підтримання ерекції інколи використовують різноманітні стимулятори, а сам еякулят може виявитися штучним.

Проблема 3. Що приносить задоволення?

У порно агресивну поведінку часто зображують як норму. Домінантна роль у відео найчастіше належить партнеру чоловічої статі, а 94% агресії спрямовано саме на жінок, які реагують нейтрально на насильство або демонструють задоволення. Коли вони “грають” незгоду, сценарій будується на “Ні”, яке означає “Так”. За гарну гру актори отримують гроші, але в реальності біль і примус до сексу – це не ОК.

Навіть більше, швидкий агресивний секс із проникненням без використання лубриканта може бути шкідливим для здоров’я обох партнерів — він може спричинити мікротріщини на слизовій оболонці та подразнення.

Хочеш знати, як займатися анальним сексом приємно та безпечно? Читай наш гайд іграми з попою.

Проблема 4. Що краще: порнографія чи реальні стосунки?

Порно пропонує все й одразу – постійне інтенсивне збудження без будь-яких зусиль. З цього погляду, це привабливіший шлях, ніж побудова справжніх романтичних стосунків. Від монітора неможливо дістати відмову та фокусуватись можна лише на власних відчуттях.

У житті ми беремо на себе зобов’язання піклуватись не лише про власні переживання і відчуття, а і свого сексуального партнера/-ки. Дослідження вказують, що порно може завадити здатності будувати стосунки офлайн.


І не зрозумій нас неправильно, порно може бути корисним та потрібним для певних людей. Але основний компонент, який потрібен під час перегляду порно, — усвідомленість. Споживати його треба з усвідомленням того, що порно — це розвага, шоу, гра, але не гайд із сексу. Сприймати його як джерело знань про реальний секс — це те саме, що навчатись бойового мистецтва з індійського кіно.

Потрібна порада?

Тут ти можеш анонімно поставити нам питання, запропонувати тему для статті чи попросити особистої поради, що стосується сексу, здоров’я чи стосунків. Ми, або наші кваліфіковані експерти, відповімо тобі на імейл.

Я згоден(а), щоб моє питання з’явилося у розділі «Поради».