Пропустити навігацію

Що зі мною: зміни в тілі хлопця в підлітковому віці

Розкладаємо по поличках всі зміни, що відбуваються в твоєму тілі протягом підліткового віку

Пубертат - це період життя людини, в якому вона проходить через найбільш комплексні зміни. Це той час, коли змінюється твоє тіло, твоя поведінка, твій емоційний стан та соціальний статус. Недарма його називають перехідним віком - це дійсно той період, коли ти з дитини перетворюєшся на молоду особу.

Твоє тіло змінюється як всередині, так і зовні. Все змінюється так швидко, що іноді здається, що ти виростаєш на кілька сантиметрів кожного дня і постійно десь з’являється нове волосся :) Ми зібрали всі зовнішні зміни в невелику хронологію, щоб ти розумів ліпше, що і як працює. Кожна людина різна, і процеси дорослішання дуже сильно залежать від твоєї генетики та здоров’я, тому, якщо щось не співпадає по часу, не бійся і не переживай - в буремний час пубертату невеликі відхилення від норми- це теж норма!

11-14 років:

 • Твої статеві органи (спочатку яєчка і мошонка, а потім і пеніс) починають рости. Одне яєчко може рости швидше за інше - це ок. Взагалі, у більшості чоловіків вони різного розміру або асиметрично розташовані, тому в цьому немає абсолютно нічого дивного!
 • Пеніс росте в довжину і зовсім трохи в ширину. Десь за рік після початку його росту відбувається перша несвідома еякуляція (виділення сперми) - це абсолютно окей, через це проходить більшість хлопців.
 • В цей самий час відбувається зміна голосу - він може “зламатися” дуже швидко, буквально за одну ніч, а може змінюватися поступово. А ще на шиї починає проявлятися кадик або “адамове яблуко”. Це все наслідки роботи гормонів андрогенів, про які більше можеш почитати тут.
 • Окрім того, в тебе починає рости лобкове волосся. З часом воно стане темнішим і грубшим через роботу тестостерону.

12-15 років:

 • Твоє тіло починає швидко рости - збільшується зріст, вага, ширина плечей і грудей. Голова, стопи і руки можуть рости швидше за інші частини тіла. Ріст припиняється десь коло 18-20 років. До цього віку хлопці в середньому виростають на 30 см.
 • В цьому віці у деяких хлопців через гормони може початися розвиток грудей - в одній або обох з них може почати формуватися тканина молочної залози. Це називається гінекомастія, це нормально і це проходить. Це переживають приблизно 50% всіх хлопців на планеті і причиною цього є гормон естроген, який є в тілі кожної людини. Зазвичай гінекомастія проходить сама собою, коли в тілі відновлюється баланс гормонів, але у серйозних випадках лікарі радять робити операцію. Деколи причиною ускладненої гінекомастії також є вживання марихуани, героїну чи стероїдних анаболіків, адже вони впливають на гормональний баланс в тілі.

13-16 років:

 • Волосся починає з’являтися на інших частинах тіла - на обличчі, в пахвах, на ногах, руках, а деколи і на грудях, животі і спині. На обличчі воно спершу з’являється над верхньою губою, а тоді розповсюджується на підборіддя, щоки та трохи на шию. Кількість волосся на тілі визначається на генетичному рівні, так само як його колір та щільність, тому в цьому питанні немає норми. Можна спробувати прийняти своє волосся, але якщо не виходить, в таких випадках і жінки, і чоловіки можуть користуватися послугами депіляції - в цьому немає нічого сороміцького :)
 • Разом з волоссям у пахвах, починається ще один не дуже "прикольний” процес - інтенсивніше вироблення шкірного жиру та поту. Саме це і викликає акне - запалення шкіри та прищі. Ми писали про нього більше отут. Якщо коротко, кількість акне також залежить від генетики, але якщо воно тебе непокоїть, його можна вилікувати!
 • Через те, що запах поту змінюється, варто ретельніше стежити за власною гігієною і, якщо хочеться, почати користуватися дезодорантом (перед нанесенням на шкіру підпашок, нанеси трохи на руку - щоб перевірити чи немає в тебе на нього алергії)
 • В цей період також можна чекати на такі веселі штуки, як несвідомі ерекції (ну, коли в тебе не знати чого, кхм-кхм, встає). Вони реально не залежать ні від чого, можуть навіть статися посеред уроку чи під час прогулянки. Це абсолютно ок і люди взагалі того зазвичай не помічають (ну серйозно, ти думаєш, що всі навколо тебе завжди витріщаються на твій член? ;) ), тому немає чого переживати. В такі моменти зазвичай радять подумати про щось неприємне - наприклад, про вітрянку чи зогнилу капусту - і ерекція пройде. Якщо вона не проходить протягом кількох годин (таке теж буває) ліпше звернутися до лікаря (щоб не перетиснути надходження крові до пеніса).
 • Окрім несвідомих ерекцій також з’являються несвідомі еякуляції (зазвичай, нічні). Це теж ок і точно не свідчить про те, що ти вмираєш :) Просто яєчка дуже активно виробляють сперму і її ніде подіти - от вона і виштовхується назовні. Такі штуки називаються нічні полюції (краще не запам’ятовуй це страшне слово), і вони бувають навіть у дорослих чоловіків.

Це найголовніші зміни, яких тобі варто чекати в підлітковому віці. Всі вони - нормальне явище, через яке пройшла вся частина дорослого населення (хоч іноді і здається, що всі ці дорослі просто такими народилися і ніколи не знали, що це таке бути підлітком!)

Якщо у тебе виникають труднощі з прийняттям свого тіла або з тим, щоб встигнути за всіма реактивними змінами, що стаються в ньому та в твоєму житті, пиши нам в аскбокс (справа на екрані знайдеш жовтий ярличок) або в інстаграм (посилання у верхньому правому куті сайту) - ми спробуємо допомогти або щось порадити ;)

Авторка тексту: Катя Мячіна

Авторка ілюстрації: Світлана Дьяченко

Джерела: https://kidshealth.org/en/teens/boybrst.html

http://www.pamf.org/teen/health/puberty/physicalchanges.html

http://raisingchildren.net.au/articles/physical_changes_teenagers.html

Потрібна порада?

Тут ти можеш анонімно поставити нам питання, запропонувати тему для статті чи попросити особистої поради, що стосується сексу, здоров’я чи стосунків. Ми, або наші кваліфіковані експерти, відповімо тобі на імейл.

Я згоден(а), щоб моє питання з’явилося у розділі «Поради».