Як позбутися прищів: що таке акне
Акне - це запальний (і виліковний!) процес в шкірі, який викликає появу прищів, почервоніння шкіри та інших проблем. Через цей процес різних ступеней інтенсивності проходить до 90% підлітків (і дівчат, і хлопців). Найчастіше акне виникає на обличчі, спині, грудях. В декого воно може з’явитися на шиї, плечах і на сідницях. Причиною появи акне у підлітків називають “гормональний бум” і пропонують просто “перечекати” підлітковий вік. Так, дійсно, гормони впливають на стан шкіри, але вони не є єдиними причинами появи шкіряних запалень. Ми з’ясували, чому з’являється акне, чому в когось його більше, а в когось менше, та як його позбутися.
Що таке акне?
Акне - це запальний процес всередині пори (це такий отвір в шкірі, через який має вийти волосинка (часто дуже маленька і непомітна)). Всередині пори волосяна цибулинка приєднана до малесеньких сальних залоз, які виділяють маслянисту речовину, що зволожує волосся і шкіру. Але коли цієї речовини виділяється забагато, вона змішується зі шматочками шкіри та закупорює пору - утворюються прищі.
Найчастіше головними винуватцями запальних висипів на тілі є гормони-андрогени (одним з них є тестостерон, а більше про гормони можна почитати тут) Підлітки мають дуже високий рівень андрогенів, бо він бере важливу участь у перетворенні дитячого тіла на доросле, тому саме вони найбільш схильні до появи акне. Справа в тому, що андрогени впливають на роботу жирових залоз, і коли в підлітковому віці вони починають перепрацьовувати, виділяється багато лишнього жиру. Це стає початком утворення прищиків.
Якими бувають види акне?
Є два види акне - комедони та запальні висипи. Комедони поділяються на закриті та відкриті. Важливо розуміти різницю між ними, щоб знати, як правильно з ними поводитися. Закриті - так звані чорні точки - утворюються, коли у закупореній порі відбувається хімічна реакція, яка затемнює її верхівку. Чорна цятка - це не бруд, тому її не можна просто відмити. Насправді вона стає темною через пігмент меланін (який окрім того відповідає за твою засмагу і родимки), тому намагання відтерти чорну точку може лише погіршити ситуацію. Відкриті комедони - це звичайні прищі з білою верхівкою - накопиченою в порі жировою речовиною вперемішку зі шматочками шкіри.
Запальні висипи провокуються розмноженням бактерії всередині пори. Вони зазвичай червоніші і більші за розміром, ніж комедони. До них може бути боляче доторкатися. Одним з видів запальних прищів є кісти. Вони утворюються, коли стінки закритої пори тріскаються від тиску накопиченої в ній речовини. Через це виникає більший за розміром і більш болючий прищ, який обов’язково треба лікувати, адже після нього може лишитися шрам.
Чому з'являються прищі?
Окрім гормонів, на появу і інтенсивність акне впливає купа негормональних факторів.
- Наприклад, якщо у батьків підлітка була історія появи акне, то і підліток скоріше за все матиме запалення шкіри - це може передаватися генетично.
- У дівчат-підлітків перед місячними може посилювати висип - це називають передменструальним акне (про причини його появи тут).
- Окрім того, акне може бути викликане багатьма захворюваннями внутрішніх органів - наприклад, полікістозом, захворюваннями травної системи (гастрит, дисбактеріоз), чи нирок.
- Причиною появи акне також може стати стрес та депресія, адже вони напряму впливають на роботу ендокринних залоз, а значить і на рівень певних гормонів (а вони впливають на роботу сальних залоз, пам’ятаєш?)
- Захоплення засмаганням також може викликати погіршення стану шкіри, якщо вона є схильною до акне. Хоча прийнято вважати, що засмага допомагає подолати акне, насправді для багатьох вона може лише погіршити ситуацію. Ультрафіолет та спека висушують шкіру, а це робить акне ще інтенсивнішим.
- Дуже розповсюдженою причиною появи і інтенсифікації акне є неправильний догляд за шкірою - видавлювання прищів, використання жирних лосьйонів чи кремів та неякісної косметики, що забиває пори. Окрім того, викликати акне можуть і просто неправильно підібрані засоби догляду за шкірою - наприклад, коли вони занадто висушують шкіру.
Як позбутися прищів?
Ну, в першу чергу, ніколи не завадить перевіритися у спеціаліста - він чи вона зможе адекватно оцінити твій стан шкіри та призначити препарати чи косметологічні засоби, що зможуть полегшити твоє запалення. Але якщо доступу до лікаря чи косметолога ти не маєш, є кілька правил, яких в будь-якому випадку буде корисно дотримуватися:
- вмивайся два рази на день.
- намагайся не видавлювати прищі і взагалі їх не чіпати. Якщо не можеш втриматися - ретельно продезинфікуй шкіру і руки перед тим, як їх чіпати.
- не ведися на народні засоби медицини - припалювання, викочування яйцем, маски з кропиви чи будь-що схоже можуть тобі лише нашкодити. Не вір самоназваним лікарям і знахарям :)
- запам’ятай - тональні креми, консілери та інші засоби макіяжу не можуть “допомогти подолати акне”, навіть якщо так написано на упаковці! Коли вибираєш продукти для мейк-апу, зверни увагу на те, щоб вони були “некомедогенними” і в їх складі не було олії.
Якщо ти маєш незначне акне, спробуй використовувати засоби для догляду за шкірою з бензоїл-пероксидом, резорцином, саліциловою кислотою чи сульфуром. Вони часто допомагають тим, хто має не дуже рясне акне. Важливо стежити за станом своєї шкіри під час їх застосування - ці препарати можуть її пересушувати, а це зробить акне тільки сильнішим. Результат роботи таких препаратів часто можна побачити лише після двох-трьох місяців використання. Але пам’ятай - якщо маєш хоча б невеличкий прояв побічних ефектів (які варто ретельно вивчити перед початком використання засобу) або відчуваєш, що шкіра пече чи горить - викидай той засіб і йди до спеціаліста.
І навіть якщо ти два місяці користувався/лась цими засобами, вмивався/лась два рази на день, і не наносив/ла засоби, що забивають пори, а результату немає - йди спеціаліста. Він/вона назначить тобі сильніші препарати, які обов’язково треба підбирати індивідуально, враховуючи твої особливості.
Акне - нормальний процес для тіла підлітка. У кожному тілі воно буде проявлятися по-різному. Але якщо тебе непокоять твої прищі і ти хочеш їх позбутися, варто доглядати за своєю шкірою та відвідати спеціаліста.
Джерела: https://www.bioclarity.com/pages/can-the-sun-help-get-rid-of-acne
https://www.medicalnewstoday.com/articles/107146.php
https://youngwomenshealth.org/2013/07/25/acne/
Авторки тексту: Анна Савчинська, Катя Мячіна
Авторка ілюстрації: Dobrochna Witczak